Bikram Yoga - Praktyka w Izraelu

Wśród filmów na Netflixie wyświetlany jest dokument na temat twórcy i założyciela Bikram Yogi - Bikrama Choudhury. Film przedstawia zarówno ten styl yogi, jak i odsłania kulisty biznesu, jaki powstał wraz ze wzrastającą popularnością Bikram Yogi w USA. Dlaczego Bikram Yoga zyskuje na popularności globalnie? Postanowiłam sprawdzić, jak zajęcia wyglądają w rzeczywistości i korzystając z mojego pobytu w Izraelu, odnalazłam w Tel Avivie studio Bikram Yoga Israel z 11-letnią historią działalności.

 

Jakie są moje obserwacje?

 

Bikram Yoga Israel znajduje się w samym centrum Tel Avivu. W kamienicy, jakich są w tym miesicie tysiące, jest ładnie wyremontowane piętro wraz z salami i zapleczem socjalnym. Studio realizuje od 29 do 32 zajęć tygodniowo. Zajęcia prowadzone są w ogrzewanym pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi 38 stopni, a wilgotność osiąga poziom 50%.

Mechaniczne ogrzewanie sali jest konieczne w miesiącach zimowych, latem zaś wystarczą izraelskie upały około 40 stopni Celsjusza, żeby wewnątrz panował wymagający gorąc i duchota.

Głównym motto studia jest:

Nasze studio gwarantuje przytulną domową atmosferę. 
Zawsze powitamy Cię z uśmiechem. Będziemy wiedzieć, jak masz na imię, dlaczego trenujesz, co lubisz bardziej Bikram Yogę czy Pilates, jakich nauczycieli wybierasz i o jakich godzinach preferujesz przychodzić. Wierzymy w przyjazny i indywidualny kontakt, w pełnym tych słów znaczeniu.

 

Na ścianach widnieją napisy:

"Wykorzystaj medytację w ruchu do wyciszenia świadomości." 
"Żyj bardziej zrównoważonym i szczęśliwym życiem."
"Równoważenie umysłu poprzez ciągły ruch, wchodzenie do pozycji w stałym porządku, odpręża ciało i pozwala na zwiększenie spalania kalorii."


Czym jest Bikram Yoga?

 

Bikram Yoga Shala

Bikram Yoga to wymagająca seria 26 pozycji (asan) i dwóch ćwiczeń oddechowych (pranayamy).
Praktyka dopasowana jest do każdego wieku, poziomu sprawności fizycznej Bikram Yoga to wymagająca seria 26 pozycji (asan) i dwóch ćwiczeń oddechowych (pranayamy). Praktyka dopasowana jest do każdego wieku, poziomu sprawności fizycznej i wydolności.

 

Zajęcia trwają 90 minut i odbywają się w ogrzewanym pomieszczeniu, aby:

• łatwiej rozciągać mięśnie,

• unikać kontuzji,

• spalać więcej kalorii.

Asany wykonuje się w regularnej sekwencji, w której każda postawa pozwala rozciągać się i systematycznie wzmacniać grupy mięśni, więzadła i stawy, przygotowując je do następnej pozycji.

Wedle nauk Bikrama Choudhury, kolejność asan jest naukowo zaprojektowana, aby stymulować i aktywować narządy wewnętrzne, gruczoły i nerwy. Ćwiczeniom towarzyszy prawidłowe oddychanie, w celu doprowadzenia krwi bogatej w tlen do wszystkich części ciała. 

 

Utrzymanie prawidłowej postawy jest ważniejsze niż rozciąganie. Dlatego zachęca się praktyków do dostosowywania swojej siły do elastyczności fizycznej.Z biegiem czasu uczysz się, jak koncentrować się i kontrolować oddychanie, aby połączyć z nim mozolną, głęboką i spokojną pracę. Ta kombinacja wyraża jedność ciała, świadomości i ducha.

 

Dlaczego Bikram Yoga jest wyjątkowa? 

 

Pierwszy zestaw asan rozgrzewa ciało, a drugi pozwala na głębsze rozciągnięcie i pogłębianie pozycji.

Pozy są wykonywane izometrycznie (uczeń pozostaje w każdej pozycji przez kilka sekund) i wymagają koncentracji, cierpliwości, determinacji i samokontroli. Powtarzanie regularnej sekwencji pozwala początkującym rozwijać skupienie i świadomość zmian zachodzących w ciele.

Pomiędzy częścią pozycji wykonywany jest krótki odpoczynek (Savasana), co pozwala na całkowity relaks, podczas gdy bogata w tlen krew jest pompowana do aktywowanych części ciała. 

Dlaczego w upale?

 

Ciepło pozwala mięśniom optymalnie się rozciągać, tkanka łączna staje się bardziej giętka, zwiększa się stopień elastyczności i zakres ruchu, a ryzyko urazów maleje. Choć zdarza się, że praktykujący mdleją z powodu wysiłku i temperatury.

 

Pocenie pomaga naturalnemu procesowi usuwania toksyn poprzez skórę. Stałe nawadnianie zwiększa tempo metabolizmu organizmu. Tętno podczas wykonywania asan wzrasta i znajduje się w tak zwanym pierwszym zakresie, czyli 60 – 75% tętna maksymalnego.

 

Aktywność realizowana w strefie tlenowej wspomaga pracę serca i płuc oraz efektywne spalanie tłuszczu. Wykonując ćwiczenia poprawnie i dokładnie, można osiągnąć zaskakujące rezultaty, jak na przykład zwiększenie zakresu ruchu, wzmocnienie i wydłużenie mięśni, wzmocnienie stabilizacji obwodowej, poprawę równowagi i zmniejszenie bólu po urazach itp.

 
A jak wygląda praktyka Bikram Yogi w rzeczywistości?

 

Po wejściu do Studia, poczułam się jak w domu, wszyscy wokół byli bardzo życzliwi. Recepcjonistka opowiedziała mi jak wyglądają zajęcia, powiadomiła że oprócz maty potrzebuję dwóch dużych ręczników oraz 2 butelki 1,5 l wody. Być może dla kogoś kto uczestniczył w Bikram Yodze lub Hot Yodze, to coś oczywistego, ale dla mnie wydało się dość intrygujące, po co mi dwa ręczniki i tyle wody? Przecież na zajęciach yogi, na które do tej pory uczęszczałam, nietaktem było wniesienie bidonu!


Naomi - nauczycielka Bikram Yogi, z którą rozmawiałam tuż przed rozpoczęciem zajęć, wyjaśniła mi, że temperatura w sali może być dla mnie uciążliwa, żebym zaakceptowała to, że będę się obficie pocić. I najważniejsze, żebym słuchała swojego ciała, nie przekraczała niepotrzebnie granic, bo w Bikram Yodze najważniejsze jest właściwe wykonanie asany, ale w sposób dopasowany do swoich możliwości.

 

Bikram-Yoga-zajęcia-Urban-Yoga

Po wejściu do sali, zaskoczyła mnie panująca w niej temperatura 38 stopni Celsjusza oraz ściana z luster, na przeciwko której mieliśmy mieć praktykę. Każdy z nas mógł widzieć swoje odbicie i dzięki temu korygować własne ustawienia.

 

Drugą niespodzianką było to, że na każdej z mat leżał ręcznik, albo dwa. Żeby nie odstawać od innych yoginów, przygotowałam w ten sam sposób moje miejsce do praktyki.

 

Trzecią ciekawostką było, że wszyscy panowie byli bez koszulek, a panie tylko w krótkich spodenkach i stanikach sportowych. Ja wystąpiłam w iyengarowskich spodenkach i koszulce na ramiączka, to mój standardowy zestaw jogowy.


Na sali było około 30 osób, w różnym wieku, od młodych studentek, po nobliwych panów. Ja plasowałam się po środku skali.

 

Praktyka rozpoczęła się od Bikram Pranayamy i tu nastąpiło ponownie zaskoczenie. W pozycji stojącej (Tadasana), należało spleść dokładnie ze sobą palce dwóch dłoni i powstały w ten sposób koszyczek oprzeć o brodę. Robić wdech z głową pochyloną, z dłońmi wspierającymi brodę i z rozstawionymi po bokach łokciami. Głośny wydech trzeba wykonać otwartą buzią unosząc głowę, pchając ją grzbietem dłoni do góry, jednocześnie łącząc łokcie ze sobą. Takich powtórzeń wdechów i wydechów było około 20. Zapewniam, że już sama pranayama sprawiła, że pot lał się po moich plecach.
Podczas całych zajęć wspólnie wykonaliśmy 26 asan, każda z nich powtarzana była dwa razy. Część z asan przedzielana była krótką Savasaną, po której za każdym razem następuje głęboki skłon do nóg z głośnym wypuszczeniem powietrza.


To prawda temperatura na sali, pozwala szybciej rozgrzać mięśnie, a tym samym sprawić że pogłębianie asan staje się łatwiejsze. U mnie jednak przy trudniejszych asanach pojawiały się zawroty głowy, które musiałam uspokoić dwa razy w pozycji dziecka.


Zdumiewające były również dla mnie ilości lejącego się potu z każdej osoby na sali. Jeden z panów praktykujący przede mną, w ciągu 90 minut praktyki wyprodukował kałużę potu, w której leżał nie tylko jego ręcznik, ale również mata oraz przestrzeń wokół niej o promieniu 40 cm.


Po zajęciach, zakończonych Savasaną, rozejrzałam się po sali, każdy był cały mokry: włosy, koszulki, spodenki, ręczniki na matach. Jedno jest pewne, nasze pory w skórze były oczyszczone, niczym po saunie. Po zajęciach Bikram Yogi obowiązkowy jest prysznic!

 

Rozmowa z Naomi Golani - Nauczycielem Bikram Yogi

 

Naomi Golani - nauczyciel w Bikram Yoga Israel

Po wyjściu z szatni usiadłam jeszcze raz z nauczycielką Bikram Yogi Naomi Golani na chwilę rozmowy. Na moje pytanie co lubi najbardziej w tym stylu yogi, odpowiedziała:

Naomi Golani: Bikram Yoga, jest to 26 asan pochodzących z Hatha Yogi, wykonywanych w stałej i niezmiennej kolejności, zachowujących perfekcyjny balans pomiędzy wygięciami do przodu, do tyłu oraz skrętami. Dzięki temu rozgrzewasz swoje ciało od palców stóp po czubek głowy.

 

Początek zajęć rozpoczyna pranayama, która ma na celu przygotować ciało do wykonania wszystkich sekwencji asan. Intensywność zajęć, zwiększone możliwości ciała poprzez wyższą temperaturę, zapewniają widoczne efekty w zmianie budowy ciała już po paru uczestnictwach w praktyce, sprawiają że uzależnisz się od tego stylu i chcesz więcej.

 

Mnie również wciągnął ten styl, po paru latach praktyki zdecydowałam się wziąć udział w kursie nauczycielskim. Po każdych zajęciach, widzę szerokie uśmiechy na twarzach moich uczniów. Wiem wtedy, że pomimo zmęczenia są z siebie zadowoleni.
A o to właśnie chodzi.

 

--

 

Trudno nie zgodzić się z tym co powiedziała Naomi, po zajęciach moje ciało było lekkie, sprężyste i zrelaksowane po wysiłku. Natomiast zadowolenie to wynikało z wykonanej gimnastyki. Yoga dla mnie to nie tylko ćwiczenia i poprawne wykonywanie asan, to związek ciała z byciem świadomym tego co tu i teraz. Z medytacją, wyciszeniem i zagłębieniem się w siebie. Skupieniem uwagi na oddechu, na tym jak ciało reaguje na ruch. Tego zabrakło mi w stylu Bikram Yogi. Być może wynikało to z faktu, że były to moje pierwsze zajęcia i głównie mogłam skupić się na tym, by sprostać temperaturze.

 

Po zajęciach stało się dla mnie jasne dlaczego Bikram Yoga osiągnęła taką popularność w USA, gdzie dla praktykujących kluczowe są szybkie i widoczne efekty z włożonego wysiłku. Fenomen Bikram Yogi udokumentował Netflix, który dodatkowo zwiększył popularność tej praktyki w skali globalnej. Na pewno kilka lat temu Bikram Yoga byłaby dla mnie doskonałym uzupełnieniem dla spinningu, który regularnie trenowałam. Teraz jednak bardzo doceniam wyhamowanie, które towarzyszy mi w Hatha Yoga, Ashtanga Vinyasa, Yin Yoga, gdzie "BYCIE TERAZ" jest głównym celem praktyki.

 

Cieszę się, że mogłam spróbować Bikram Yogi. Na pewno do niej wrócę, jeśli podczas moich kolejnych podróży znowu natknę się na miejsce, gdzie będą ją praktykować. 

 

Namaste! 

 

Pranayama w pozycji stojącej w Bikram Yoga:

 

 

Przykład pełnej praktyki Bikram Yoga:

 

 

 

 

 --

Materiał przygotowała dla Ciebie:

 

 

Yaga-Nowicka

 

Yaga - Agnieszka Nowicka

Yoginka, nauczyciel w Yoga Alliance i Bramin w jednym.

Uwielbiam słońce na twarzy i stawanie na głowie w nieoczywistych miejscach i sytuacjach.
Praktykuję i poznaję yogę podczas podróży po świecie. Jestem pomysłodawcą projektu Urban Yoga, czyli wytchnienia dla umysłu i ciała w miejskiej dżungli. 


Bądź tu i teraz. Warto.

 

 

 

 

Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X