Yoga Nidra na czas pandemii

Joga Nidra czyli joga snu, to głęboka forma relaksacji. Rozluźniamy ciało, uwalniamy umysł od stresu i udajemy się w podróż do samego siebie.

 

W skrócie można powiedzieć że Joga Nidra to praktyka głęboko relaksacyjna, ale nie tylko, bo Joga Nidra jest techniką Pratyahary* - która należy do zestawu technik medytacji.

 

Twórcą Jogi Nidry jest Swami Satyananda Saraswati (Satyananda Yoga/Bihar Yoga). Wyjaśnił nidrę jako stan umysłu, między jawą a snem, który wywodzi się z dawnych tantrycznych praktyk jogi o nazwie Nyasa, mających na celu poszerzanie świadomości.


Joga nidra jest metodą, która jest pomocna w zainspirowaniu w sobie procesu introspekcji i pasywnej uważności. To technika psychicznego snu; odnosi się do stanu przytomnej świadomości głębokiego snu. Przynosi głęboką relaksację podczas zachowania stanu całkowitej świadomości. W trakcie praktyki, odnosi się wrażenie, że uczestnik sesji śpi, podczas gdy jego świadomość działa na znacznie głębszym poziomie. Jogę Nidrę określa się jako stan umysłu, między jawą a snem.

 

Czasami jest porównywana do wewnętrznej podróży, która polega na obserwacji i doświadczaniu tego wszystkiego, co w danej chwili pojawia się w obrębie ciała, umysłu i ducha.

Podstawowym jej celem jest uzyskanie stanu przeciwnego napięciu, tj. stanu rozluźnienia, dobrego samopoczucia i integracji.

 

Relaksacja w jodze nazywana jest jogą nidrą, co oznacza "jogę snu psychicznego". Sen psychiczny w ujęciu jogi to próba kontrolowanego wycofania się ze świata wrażeń. Nie chodzi tu o całkowite odcięcie się od tego, co znajduje się na zewnątrz człowieka, ale doświadczanie stanu na granicy zewnętrzności i świata psychicznego.

 

Filozofia i psychologia jogi interpretują sen jako proces, w czasie którego przestają funkcjonować zmysły . Zmysły oderwane od bodźców nie kontaktują się ze światem zewnętrznym i tym samym wyciszony umysł ma szanse poznawać sam siebie.

 

 

Jak wygląda praktyka Yoga Nidra?

 

 

Sesja jogi nidry odbywa się z udziałem prowadzącego narratora. Zaleca się praktykować ją w wygodnej, leżącej pozycji. W wersji domowej, możesz położyć się na łóżku lub przygotować matę do jogi. Warto zadbać o swój komfort termiczny, gdyż w spoczynku ciało szybko się wychładza.

 

Pamiętaj o tym, by zapewnić sobie spokój i ciszę w czasie planowanej relaksacji.

Praktykuj z zamkniętymi oczami, podążaj swoją uwagą i świadomością za głosem osoby prowadzącej. Pozostań całkowicie przytomna/y, nie zasypiaj, postaraj się też nie poruszać ciałem fizycznym.

 

Joga nidra składa się z dwóch głównych części. Podczas wprowadzenia świadomie rozluźniamy nasze ciało podążając za wskazówkami prowadzącego (skanowanie ciała) i tym samym zaczynamy skupiać się na swych odczuciach, wyhamowując gonitwę naszych myśli i aktywność umysłu.

 

Druga część to prowadzona medytacja.  Zazwyczaj jest to podróż w spokojne, kojące miejsce, przypomnienie swych marzeń. Stosuje się też metody skojarzeń i wizualizacji.

 

 

Regularna praktyk nidry niesie ze sobą wiele korzyści:

 

  • uwalnia napięcia, głęboko rozluźnia i relaksuje,
  • zmniejsza niepokój oraz lęki,
  • niweluje oznaki stresu i wzmacnia odporność na stres,
  • obniża poziom ciśnienia krwi,
  • jest systematyczną metodą wywoływania pełnego relaksu fizycznego, umysłowego i emocjonalnego,
  • 30 minutowa sesja Jogi Nidry jest ekwiwalentem około 3 godzin głębokiego snu i odżywczego odpoczynku,
  • jest pomocna przy problemach z bezsennością,
  • dzięki Nidrze można ostatecznie przekształcić swe wzorce myślowe na lepsze,
  • usuwa destrukcyjne nawyki,
  • uzdrawia na wielu głębokich poziomach,
  • przynosi pogodę ducha oraz pozytywność,
  • daje jasny czysty umysł,
  • pobudza nieaktywne obszary mózgu - wywołuje efekt przepływu witalnej i mentalnej energii (prany),
  • podwyższa witalność,
  • wzmacnia zdolności koncentracji,
  • uwalnia uwięzioną energię i traumy,
  • uwalnia uśpiony potencjał ludzki (geniusz w człowieku),
  • ma pozytywny wpływ na psychosomatyczne objawy stanów wysokiego niepokoju (bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, pocenie się, bóle brzucha),
  • używana jest do pomocy osobom z zespołem stresu pourazowego (PTSD – posttraumatic stress disorder).

 

  • PRATYAHARA –  technika wycofania zmysłów; w której zakłócenia umysłu są wygaszane, tak aby umysł mógł odpocząć. Piąty z ośmiostopniowej ścieżki Radża Jogi Patandżalego

--

 

Artykuł przygotowała dla Ciebie:

 

 

  

Ania Wolska

 

Podróżniczka i backpacker z krwi i kości, z zawodu adwokat, który porzucił togę dla jogowej maty. 

Od 2016 certyfikowana i czynna nauczycielka jogi, rozkochana w vinyasie, ale też praktykująca hatha, yin i ashtanga yoga.

 

Kobieta o wielkim apetycie na życie. Kolekcjonerka wrażeń, przeżyć i doświadczeń.

Od półtora roku mama, wciąż szukająca kompromisu między swoją pasją a macierzyństwem.

Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X