Balasana - Pozycja Dziecka

Balasana to jedna z najłatwiejszych i najprzyjemniejszych asana jogi, którą mogą wykonywać nawet początkujący. W sanskrycie "bala" oznacza "dziecko", a "asana" odnosi się do "postawy".
Dlatego ta asana jest również nazywana pozycją dziecka.

 

Urban-Yoga-BalasanaNazwa wynika z tego, że przypomina zwinięty płód w łonie matki. Jest to pozycja spoczynkowa, która zamyka przednie ciało, oferując wytchnienie od zatłoczonego świata i szybkiego życia. Wywołuje poczucie bycia pielęgnowanym i chronionym.
 

Asana przywraca kręgosłup do dziecięcej krzywizny. Odbywa się to w pozycji klęczącej, z nogami zgiętymi pod ciałem, podczas gdy pośladki opadają w kierunku pięt, a czoło spoczywa na macie.
Balasana wydłuża kręgosłup, relaksuje i rozluźnia biodra.

 

Jest to asana „przeciwna” dla wielu asan i wykonywana jest na przykład przed i po Sirsasanie, ponieważ jest to pozycja spoczynkowa.

Pozycja Dziecka uspokaja ciało, umysł i ducha oraz stymuluje punkt trzeciego oka. 

 

Korzyści:

 

Pomaga zmniejszyć zmęczenie. Ponieważ jest to pozycja spoczynkowa, pomaga rozluźnić ciało. Regulowane oddychanie pomaga przywrócić ci spokój. Jest to również świetna pozycja do złagodzenia lęku i stresu. Koncentrowanie się na oddychaniu pomaga zrelaksować umysł. Pozycja pomaga wydłużyć i rozciągnąć kręgosłup. Delikatnie rozciąga kostki, biodra i ramiona.  Stymuluje trawienie i wydalanie. Poprzez rozciąganie kręgosłupa pomaga również złagodzić ból szyi i pleców.

 

Balasana to klęcząca pozycja, w której piszczele spoczywają na ziemi, a brzuch i klatka piersiowa leżą na udach. Ramiona mogą być wyciągnięte nad głowę i spoczywające na ziemi (asana ta często nazywana była Starożytną Modlitwą) lub owinięte wokół ciała z rękami spoczywającymi przy kostkach.

 


 

Zobacz instrukcję, jak wykonać prawidłowo asanę Viparita Virabhadrasana - Odwrócony Wojownik:

 

 

 


 

Polecane artykuły

Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X