BANDHAS - Blokady energetyczne

Bandhas (blokady energetyczne) są bardzo ważną częścią technik pranayama, ponieważ pomagają zrównoważyć pranę (witalną siłę życiową).

 

Zgodnie z Hatha Joga Pradipiką bandhy pomagają nam oczyścić czakry i pozwalają obudzić się Shundi Kundalini (uśpiona moc twórcza). 

 

 

Istnieją trzy bandhy, które są praktykowane w ramach pranayamy:

 

Mula Bandha - मूलबन्ध - (blokada korzenia)

Uddiyana Bandha - उड्डियान बन्ध - (blokada pępka)

Jalandhara Bandha - जालन्धर बन्ध - (blokada podbródka)

 

 

Zastosowanie band:

 

Bandy zwykle stosuje się podczas wstrzymywania oddechu, pod koniec wdechu lub pod koniec wydechu.

 

Blokadę korzenia i blokadę podbródka można stosować zarówno pod koniec wdechu, jak i po wydechu.

 

Blokadę pępka można jednak skutecznie zastosować dopiero po całkowitym wydechu.

 

Blokady te są utrzymywane tak długo, jak oddech jest zatrzymany, następnie należy je zwolnić przed wznowieniem cyklu oddychania.

 

Kiedy wszystkie trzy bandy zostaną nałożone razem pod koniec wydechu, nazywa się to „Maha Bandha” lub Wielką Blokadą.

 

 

Mula Bandha (Root Lock)

 

Aby zastosować blokadę korzenia, ściśnij obszar krocza do wewnątrz ze wszystkich stron, a następnie unieś mięśnie odbytu w górę. Świadomość podczas blokady korzenia koncentruje się na czakrze Muladhara (czakrze korzenia), zlokalizowanej w miejscu, które ma szerokość dwóch palców powyżej odbytu.

 

 

Jalandhara Bandha (Chin Lock)


Blokadę podbródka stosuje się, opuszczając podbródek do klatki piersiowej, jednocześnie podnosząc mostek w górę. Trzymając blokadę, należy delikatnie nacisnąć brodę do klatki piersiowej.

 

 

Uddiyana Bandha (blokada pępka)


Blokada pępka jest skutecznie stosowana dopiero po całkowitym wydechu. Pod koniec wydechu spróbuj zassać brzuch aż do kręgosłupa. Trzymając blokadę pępka, jest jednocześnie stosowana blokada podbródka.

 

 


Zobacz jak prawidłowo wykonać bandhas:

 


 

Polecane artykuły

HERBATKA? PODARUJ SOBIE ODROBINĘ PRZYJEMNOŚCI

Co może poprawić samopoczucie w jesienny dzień? Wystarczy zaparzyć herbatę z cytryną i imbirem! Jeden mały łyczek ciepłej herbaty sprawi, że od razu poczujesz się lepiej. W codziennym biegu zapominamy o małych przyjemnością, od których zależy nasze poczucie szczęścia. Do takich przyjemności należy świadome picie herbaty. Nie w biegu, nie zimnej, ale takiej pitej w fotelu, w ładnej filiżance, pachnącej świeżo wyciśniętą cytryną.
czytaj więcej

Suria Namaskar - Powitanie Słońca według mitologii hinduistycznej

Suria Namaskar w Hatha Yoga jest jedną z podstawowych i najważniejszych sekwencji, wykorzystywanych w na początku praktyki do rozgrzania ciała przed kolejnymi asanami. W według wierzeń Buddyzmu Bóg Słońca (Sun God = Surya) przedstawiany jest z żonami lub łuczniczkami po bokach. Siedzi w powozie zaprzęgniętym w siedem rumaków, symbolizujących 7 dni tygodnia. Każde 12 kół w powozie reprezentuje dwanaście miesięcy w roku. Według hinduskich mitów Bóg Surya nauczał Boga Hanumana (Bóg Małpa).
czytaj więcej
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X