ANAPANASATI - MEDYTACJA ŚWIADOMOŚCI ODDECHU

Oddech jest jednym z najczęściej używanych narzędzi w praktykach medytacyjnych - i nie bez powodu. Jest zawsze przy Tobie, ale nie jest stały, zmienia się, przyspiesza lub zwalnia. Podąża za rytmem życia.

Właśnie dlatego medytacja świadomości oddechu to nie tylko praktyka dla początkujących: to potężny sposób na wyczucie makrokosmosu w mikrokosmosie naszego ciała i empiryczne zrozumienie naszego połączenia z życiem.

 

Chociaż wiele praktyk ma na celu manipulowanie lub zmianę naszego oddychania, jest to wskazane tylko wtedy, gdy Twoje myśli są tak nadaktywne, gdy potrzebujesz czegoś skomplikowanego, aby skoncentrować swoją uwagę, aby nie podążać za Twoimi nadchodzącymi myślami. W rzeczywistości, próbując manipulować oddechem, możemy zaplątać się, próbując kontrolować coś, co samo działa doskonale.

 

Anapanasati to system medytacji nauczany przez Buddę, w którym do rozwijania zarówno samadhi (spokojnego i skoncentrowanego umysłu), jak i vipassany, używa się uważnego oddechu. Ta praktyka - uważana za formę medytacji stosowanA do doprowadzenia Buddy do pełnego przebudzenia - opiera się na Anapanasati Sutcie. W tym jasnym i szczegółowym nauczaniu Budda przedstawia praktykę medytacji, która wykorzystuje świadomy oddech w celu uspokojenia umysłu, tak aby był on zdolny do wglądu w siebie i uwolnienia się.

 

 

Jak praktykować medytację świadomości oddechu?

Medytacja świadomości oddechu jest bardzo prosta; wszystko, co musisz zrobić, to obserwować oddech.

Obserwuj naturalny rytm swojego oddychania. Poczuj, jak powietrze dostaje się do nosa, poczuj świeżość w płucach, poczuj wzrost i opadanie brzucha.

Puść kontrolę i po prostu obserwuj.

 

Pierwszym krokiem jest podjęcie oddechu jako wyłącznego obiektu uwagi; skoncentruj się na odczuciach wywoływanych przez płuca, naturalnie i bez zakłóceń, wypełnij je i opróżnij. Możesz obserwować te odczucia, zwracając uwagę na nozdrza, klatkę piersiową lub brzuch. Gdy dojrzewa Twoja praktyka świadomości oddechu, uwaga ta może zostać rozszerzona na ciało jako całość.

 

W słowach Buddy: „Będąc wrażliwym na całe ciało, jogin wdycha; będąc wrażliwy na całe ciało, jogin wydycha”.

 

 

Zobacz, jak wygląda Anapanasati Medytacja:

 

Polecane artykuły

Zbuduj swoje własne szczęście

Czasami gonimy za czymś, co wydaje się nam spełnieniem marzeń. Tymczasem nie doceniamy siły drobnych gestów. Wystarczy serdeczny uśmiech, rozmowa z sąsiadem, pomoc staruszce w niesieniu zakupów, by nasze życie nagle nabrało wyjątkowych barw
czytaj więcej

Własna sekwencja asan

Letnia edycja magazynu Yoga & Ayurveda jest już w kioskach, a w nim nasz artykuł o samodzielnym budowaniu sekwencji asan podczas wyjazdów wakacyjnych. Artykuł pomoże Ci praktykować jogę, gdzie tylko Cię nogi poniosą.
czytaj więcej

Książka o yodze, autoryzowana przez rząd indyjski

Z każdej podróży staramy się przywieźć nową porcję wiedzy. Yaga w tym zakresie jest maniakiem książkowym. Jeśli jesteście sobie w stanie wyobrazić bibliotekę z kilkoma setkami książek o yodze z całego świata, to ona taką kolekcję ma. Dziś podzieli się opinią na temat książki, którą przywiozła z Indii i która tylko w Indiach jest dostępna: Certyfication of Yoga. Professionals Official Guidebook. Government of India.
czytaj więcej
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X