Parśvottanasana - Pozycja Intensywnego Rozciągania Bocznego

Asana Parśvottanasana była nieznana w średniowiecznej Hatha Yodze, została dopiero opisana w Joga Makarandzie jogina Krishnamacharyi w 1935 r. Praktykę tej asany podjęli jego uczniowie Pattabhi Jois i B. K. S. Iyengar w ich szkołach jogi. 

 

Urban-Yoga-ParshvottanasanaAsanę wyprowadza się z Tadasany. Dłonie razem w pozycji modlitewnej, opuszkami palców w górę. Stopy są rozmieszczone mniej więcej na długości nóg, obie nogi pozostają proste. Przednia stopa wskazuje bezpośrednio do przodu; tylna stopa jest obrócona do przodu o około 60 stopni. Biodra są ustawione pod kątem prostym do stóp, dzięki czemu ciało może poruszać się w dół w zgięciu do przodu, prosto nad przednią nogą. Ręce można unieść na podłogę, aby zintensyfikować rozciąganie. 

 

Korzyści:

Asana uspokaja mózg, rozciąga kręgosłup, ramiona i nadgarstki (w pełnej pozycji), biodra i ścięgna podkolanowe. Wzmacnia nogi. Stymuluje narządy jamy brzusznej. Poprawia postawę i poczucie równowagi.
Poprawia trawienie.

 


 

 

 

Zobacz instrukcję, jak wykonać prawidłowo asanę Parśvottanasana:

 

 


 

Polecane artykuły

PUNKT 3 – ZAUFAJ SWOJEMU CIAŁU - Szczęście wg Yale University

W codziennym zabieganiu, my jako osoba jesteśmy bardziej swoimi myślami niż ciałem. Nasze myśli, duch i cało stają się rozłączne. Ciało zauważamy dopiero, gdy zaczyna nam coś doskwierać, np. boli łokieć, albo brzuch. Wówczas otaczamy ciało większą troską. A przecież mieszkamy w nim na co dzień, więc dlaczego przestajemy je zauważać i tak wielką uwagę kierujemy do myśli, które przecież są nienamacalne i czasami nierzeczywiste?
czytaj więcej

Ardha Mastsyendarasana :: Słowniczek Asan

Nazwa asany pochodzi z sanskrytu. Ardha to pół/połowa. Matsyendra to imię mędrca w mitologii hinduskiej - Władcy Ryb. Asana oznacza postawę. Wchodząc w skręt w tej asanie zaczynasz od używania ramion jako dźwigni, następnie uczysz się obracać za pomocą mięśni brzucha. Możesz nawet poczuć, że obracasz swoje narządy wewnętrzne. Idąc głębiej, budujesz świadomość oddechu tworzącego przestrzeń w Twoim kręgosłupie i energii przepływającej przez Twoje ciało. Ta świadomość może prowadzić do stanu głębokiej akceptacji i spokoju, podczas których znikają zewnętrzne rozproszenia i wyzwania.
czytaj więcej

Drishti, czyli na co patrzeć w asanie

Drishti to technika koncentracji na określonym punkcie w przestrzeni lub punkcie na ciele praktykującego asanę. Koncentracja skierowana jest do wewnątrz, przynosząc jednocześnie głębszą świadomość danego momentu. Występuje dziewięć miejsc, które stosowane są w praktyce asan - Nava Drishti.
czytaj więcej
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X