RODZAJE YOGI

Przy tak wielu rodzajach jogi, jak znaleźć ten, który jest odpowiedni dla Ciebie? Być może próbowałeś jogi w lokalnym studiu lub na siłowni, ale poznanie jednego rodzaju zajęć jogi nie oznacza, że ​​każdy styl yogi wygląda tak samo.

 

Style Yogi - Sprobój wybrać dla siebie swój ulubiony styl:

 

1. HATHA YOGA

 

Sanskryt termin „hatha” jest terminem parasolowym określającym wszystkie fizyczne pozycje jogi. Na Zachodzie hatha joga po prostu odnosi się do wszystkich innych stylów jogi (ashtanga, Iyengar itp.), które są oparte na praktyce fizycznej.

 

Istnieją jednak inne gałęzie jogi, takie jak krija, raja i karma joga, które są odrębne od praktyki jogi opartej na praktyce fizycznej.

 

Jak wygląda praktyka Hatha Yogi?

 

Zajęcia z Hatha Yogi są najlepsze dla początkujących, ponieważ zwykle odbywają się wolniej niż inne style jogi. Dzisiejsze zajęcia z Hatha to klasyczne podejście do oddychania i ćwiczeń.

Jeśli jesteś nowicjuszem w jodze, Hatha Yoga jest doskonałym punktem wyjścia do praktyki.

 

Prawdopodobnie nie będziesz się pocić na zajęciach z Hatha Yogi, ale powinieneś opuścić zajęcia, czując się rozciągnięty, luźniejszy i bardziej zrelaksowany.


Zobacz, jak wygląda praktyka Hatha Yogi:

 

 

 


2. VINYASA YOGA

 

Vinyasa Yoga jest popularna i jest nauczana w większości miejsc z praktyką jogi. „Vinyasa” oznacza łączenie oddechu z ruchem. Asany są zwykle wykonywane w płynnej sekwencji lub „przepływie vinyasa”. Płynne ruchy można zapamiętać i wykonać jako ruchomą medytację, prawie jak taniec.

 

Popularność tego stylu jogi wynika ze zmysłowych ruchów, czasami przyjemnej muzyki, zwykle (ale nie zawsze) praktykowanej w ciemnym pokoju, a czasem przy świetle świec i przy zamkniętych oczach.

 

Vinyasa została zaadaptowana z Ashtanga Yogi w latach 80.

 

Jak wygląda praktyka Vinyasa Yogi?


Na zajęciach z Vinyasy ruch jest skoordynowany z oddechem i ruchem, aby przepłynąć z jednej pozycji do drugiej. Style Vinyasy mogą się różnić w zależności od nauczyciela i może być wiele rodzajów pozycji w różnych sekwencjach. Ja osobiście uczę za każdym razem nowego stylu vinyasy i choreografii nowych przepływów, ale lubię też utrzymywać niektóre pozy nieco dłużej po rozgrzaniu. 

 

Jeśli nienawidzisz rutyny i lubisz testować swoje fizyczne granice, Vinyasa może być Twoim faworytem.


Zobacz, jak wygląda praktyka Vinyasa Yogi:

 

 

 


3. ASHTANGA YOGA

 

Ashtanga oznacza „osiem GAŁĘZI” i obejmuje jogiczny styl życia. Większość ludzi określa Ashtanga jako tradycyjną indyjską jogę. Podobnie jak joga Vinyasa, asany jogi Ashtanga (postawy) synchronizują oddech z ruchem, gdy poruszasz się w sekwencjach pozycji.

 

Ashtanga została sprowadzona do Stanów Zjednoczonych przez Sri K. Pattabhi Joisa na początku XX wieku. Seria postur jest praktykowana za każdym razem w ten sam sposób i składa się z Powitania Słońca A, Powitania Słońca B, sekwencji stojącej i sekwencji zamykającej. Ćwiczenie zwykle wykonuje się bez muzyki, a czasem bez instrukcji werbalnych (w ciszy).

 

W Mysore w Indiach ludzie gromadzą się, aby wspólnie ćwiczyć tę formę jogi we własnym tempie. Jeśli zobaczysz w grafiku Ashtangę prowadzoną w stylu Mysore, oczekuj , że podczas zajęć będziesz praktykować samodzielnie bez prowadzenia przez nauczyciela, a jedynie przy jego asyście, podczas której wprowadzać może korektę ustawień.

 

Jak wygląda praktyka Ashtanga Yogi?


Ashtanga Yoga obejmuje bardzo wymagającą fizycznie sekwencję pozycji, więc ten styl jogi zdecydowanie nie jest dla początkujących. Potrzeba doświadczonego jogina, aby naprawdę go pokochać. Ashtanga zaczyna się od pięciu powitań słońca A i pięciu powitań słońca B, a następnie przechodzi do szeregu pozycji stojących i siedzących.

 

Jest to wymagająca fizycznie praktyka, więc weź ze sobą na zajęcia dodatkowy ręcznik na matę do jogi.


Zobacz jak wygląda Ashtanga Yoga:

 

 


 

4. IYENGAR YOGA

 

Joga Iyengara, oparta jest również na Osiem Gałęziach Jogi, nosi imię B.K.S. Iyengar, słynnego jogina z Indii. Styl ten został spopularyzowany na Zachodzie w tym samym czasie, co Ashtanga Yoga.

 

Praktyka polega na wyrównaniu asan przy użyciu kontroli oddechu poprzez pranayamę i zastosowaniu pomocy (podgłówków, koców, bloków i pasków). Ten styl jogi jest zwykle nauczany bez muzyki i w wolniejszym tempie, aby pomóc uczniom w zdobyciu głębiej w pozycje.

Jak wygląda praktyka Iyengar Yogi?

 

Zasadniczo po wejściu w asanę, jest ona utrzymywana przez długi czas, dostosowując drobiazgi pozycji. Iyengar w dużej mierze opiera się na rekwizytach, aby pomóc uczniom doskonalić formę i bezpiecznie wchodzić w pozycję.

 

Na zajęciach Iyengara nie ma zbyt wielu skoków, więc nie zwiększysz tętna, ale zdziwisz się, jak trudne jest pozostawanie w asanie na poziomie fizycznym i psychicznym. Nauczyciele stylu Iyengara muszą przejść kompleksowe szkolenie, zanim rozpoczną prowadzenie zajęć.

 

Jeśli masz kontuzję lub przewlekłe schorzenie, Iyengar Yoga jest prawdopodobnie najlepszym wyborem, aby zapewnić Ci odpowiednią praktykę. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia po urazie lub złagodzić ból, napięte mięśnie, nie ma lepszego wyboru niż ten styl jogi.

 

Ponadto poczujesz się niesamowicie otwarty i zrelaksowany po zajęciach.


Zobacz, jak wyglądają zajęcia z Iyengar Yogi:

 

 


 

5. BIKRAM YOGA

 

Bikram Yoga została zaprojektowana przez Bikram Choudhury'ego w latach 70. XX wieku, który przywiózł praktykę do Kalifornii z Indii.

 

Praktyka składa się z tych samych dwudziestu sześciu pozycji jogi i dwóch ćwiczeń oddechowych. Trwa dziewięćdziesiąt minut i odbywa się w pomieszczeniu o temperaturze 38 stopni Celsjusza i wilgotności 40%-50%. Pomieszczenie jest jasne, a uczniowie patrzą w lustra, aby sprawdzić prawidłową postawę i ustawienie. Podczas zajęć nie ma muzyki.

 

Jak wygląda praktyka Bikram Yogi?

 

Bikram Yoga jest ulubieńcem każdego, kto lubi pocenie się. Celem sekwencji 26 pozycji jogi, aby rozciągać i wzmacniać mięśnie, a także ściskać i „przepłukiwać” narządy ciała. 

Ze względu na ogrzewane studio, nie zapomnij zabrać ze sobą butelki z wodą!

 

Możesz być pewien, że się spocisz; w pokoju jest gorąco, a ucestnicy rzucają Ci wyzwanie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym - wszyscy widzicie się lustrach.
Ta forma gorącej jogi, ma na celu wypłukiwanie toksyn, zarządzanie wagą i pozwalanie uczniom na głębsze poruszanie się w pozach.

 


Zobacz, jak wyglądają zajęcia z Bikram Yogi:

 

 

 

 


 

6. YIN YOGA


Yin joga jest praktyką medytacyjną, która pozwala twojemu ciału poczuć się komfortowo w pozycji bez wykonywania jakiejkolwiek pracy (siły). Nazywana jest również jogą taoistyczną. Koncentruje się na wydłużaniu tkanek łącznych w ciele. Ma on uzupełniać jogę yang lub praktyki jogi kształtującej mięśnie.

 

Jeśli Yang jest aktywny, wtedy Yin jest pasywny, co oznacza, że ​​mięśnie mogą się rozluźnić z grawitacją i odpocząć. Zwykle wykonuje się to przy pomocy rekwizytów, a w klasie jest mało muzyki lub nie ma jej wcale.

 

Jak wygląda praktyka Yin Yogi?

 

Yin to świetna yoga dla początkujących, ponieważ pozycje mogą być utrzymywane przez 45 sekund do 2 minut. Podczas zajęć relaksujesz się, ponieważ pozwalasz grawitacji wykonać większość pracy, po wejściu w asanę. Yin Yoga koncentruje się na pasywnych, siedzących pozycjach, które celują w tkanki łączne w biodrach, miednicy i dolnej części kręgosłupa.

 

Celem jest zwiększenie elastyczności i zachęcanie do poczucia uwolnienia i puszczenia. To wspaniały sposób na naukę podstaw medytacji i uspokojenia umysłu. Ten styl yogi jest też idealny dla osób atletycznych, które muszą uwolnić napięcie w przepracowanych stawach, a także jest dobry dla tych, którzy potrzebują relaksu.
 
Yin Yoga jest wyjątkowa, ponieważ wymaga się od Ciebie zrelaksowania się w pozycji, zmiękczenia mięśni i zbliżenia się do kości. 


Zobacz, jak wyglądają zajęcia z Yin Yogi:

 


 
 


 

7. KUNDALINI YOGA

 

Praktyka Kundalini Yogi jest zarówno duchowa, jak i fizyczna. Ten styl polega na uwalnianiu energii Kundalini w Twoim ciele, o którym mówi się, że jest uwięziony lub zwinięty w dolnej części kręgosłupa.

 

Każde konkretne ćwiczenie kundalini, zwane krija, jest ruchem, który jest często powtarzany i synchronizowany z oddechem. Ćwiczenie ma na celu obudzenie energii u podstawy kręgosłupa, w celu przeciągnięcia jej w górę przez każdą z siedmiu czakr. Ta forma jogi, wyniesiona na zachód przez Yogi Bhajana, wygląda zupełnie inaczej niż jakakolwiek inna, z powodu koncentracji na powtarzalnym, wzmożonym oddychaniu i ruchu energii przez ciało.

 

Jak wygląda praktyka Kundali Yogi?


Podczas zajęć naprawdę pracujesz nad Twoim rdzeniem i oddychaniem za pomocą szybko poruszających się, ożywczych pozycji i ćwiczeń oddechowych. Zajęcia te są dość intensywne i mogą obejmować intonowanie, mantrę i medytację. Aby dowiedzieć się więcej o tej konkretnej praktyce, zapoznaj się z naszym objaśnieniem jogi kundalini.

 


Zobacz, jak wygląda praktyka Kundalini Yogi:

 


Praktyka Kundalini Yogi jest zarówno duchowa, jak i fizyczna. Ten styl polega na uwalnianiu energii Kundalini w Twoim ciele, o którym mówi się, że jest uwięziony lub zwinięty w dolnej części kręgosłupa.

 

 

8. YOGA NIDRA
 

Joga nidra czyli joga snu, to głęboka forma relaksacji. Rozluźniamy ciało, uwalniamy umysł od stresu i udajemy się w podróż do samego siebie.

 

W skrócie można powiedzieć że Joga Nidra to praktyka głęboko relaksacyjna, ale nie tylko, bo Joga Nidra jest techniką Pratyahary* - która należy do zestawu technik medytacji.

 

Joga nidra jest metodą, która jest pomocna w zainspirowaniu w sobie procesu introspekcji i pasywnej uważności. To technika psychicznego snu; odnosi się do stanu przytomnej świadomości głębokiego snu. Przynosi głęboką relaksację podczas zachowania stanu całkowitej świadomości. W trakcie praktyki, odnosi się wrażenie, że uczestnik sesji śpi, podczas gdy jego świadomość działa na znacznie głębszym poziomie. Jogę Nidrę określa się jako stan umysłu, między jawą a snem.

 

Czasami jest porównywana do wewnętrznej podróży, która polega na obserwacji i doświadczaniu tego wszystkiego, co w danej chwili pojawia się w obrębie ciała, umysłu i ducha.
Podstawowym jej celem jest uzyskanie stanu przeciwnego napięciu, tj. stanu rozluźnienia, dobrego samopoczucia i integracji.

 

Jak wygląda praktyka Yoga Nidra?

Sesja jogi nidry odbywa się z udziałem prowadzącego narratora. Zaleca się praktykować ją w wygodnej, leżącej pozycji. W wersji domowej, możesz położyć się na łóżku lub przygotować matę do jogi. Warto zadbać o swój komfort termiczny, gdyż w spoczynku ciało szybko się wychładza.

Pamiętaj o tym, by zapewnić sobie spokój i ciszę w czasie planowanej relaksacji.

Praktykuj z zamkniętymi oczami, podążaj swoją uwagą i świadomością za głosem osoby prowadzącej. Pozostań całkowicie przytomna/y, nie zasypiaj, postaraj się też nie poruszać ciałem fizycznym.

 


Zobacz, jak wygląda praktyka Yoga Nidra:

 

 


PODSUMOWANIE

 

Istnieje wiele innych rodzajów i stylów ćwiczeń jogi, a każdy z nich jest wyjątkowy. Kiedy znajdziesz praktykę lub studio, które Ci odpowiada, trzymaj się tego. Uczyń swoją praktykę częścią swojego życia, a zaczniesz czerpać korzyści z poświęcenia i konsekwencji.

 

Jeśli zaczynasz coś nowego, przyjdź na zajęcia z otwartym umysłem. I wyzwól się od wszelkich oczekiwań; możesz zaskoczyć siebie i znaleźć radość w czymś, co wydawało Ci się, że nie będzie dla Ciebie skuteczne. Pamiętaj, aby czuć się komfortowo ze zmianą. Czasami nauczyciel określonego stylu jogi może zniechęcić Cię, więc dobrze jest jeszcze raz spróbować gdzie indziej.

 

W zależności od tego, czego może potrzebować Twoje ciało i dusza w różnych aspektach życia lub dostępnego harmonogramu, daj sobie otwartość na nowości.

 

 

 

Polecane artykuły

Yogic Life Styl

Decydując się na podążanie drogą yogi, godzisz się również na przestrzeganie zasad yogicznego stylu życia, który daje balans w codzienności życia. Jak więc wygląda yogiczny styl życia?
czytaj więcej

Krótki instruktarz co zabrać na yogę :)

Nie wiesz co zabrać na pierwsze zajęcia yogi? Pamiętaj tylko o koszulce i spodenkach / legginasach. Całą resztę znajdziesz na miejscu. Ale jak bardzo chcesz i koniecznie czujesz, że musisz mieć coś więcej, to możesz wyposażyć się w matę, pasek, klocki, kocyk, wałek.
czytaj więcej
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X