TRATAKA - Medytacja nieruchomych oczu i nieruchomego umysłu

Mówi się, że „oczy są oknami duszy”. Możesz wykorzystać ten fakt, aby poprawić swoją praktykę medytacji. Spośród pięciu głównych zmysłów wzrok jest prawdopodobnie najsilniejszy. Aby postrzegać poprzez dotyk lub smak, musimy być w kontakcie z przedmiotem. Aby wyczuć zapach lub dźwięk, musimy znajdować się w pobliżu źródła tego zapachu lub dźwięku. Jednak naszymi oczami możemy dostrzec obiekty i krajobrazy w odległości wielu kilometrów, bez ich obecności. Rzeczywiście, 80% wszystkich przetwarzanych danych pochodzi z naszej wizji. Po mózgu Twoje oczy są najbardziej złożonym organem w ciele, zawierającym ponad 200 milionów pracujących części. Są również najszybszymi mięśniami w Twoim ciele i mogą funkcjonować w 100% w dowolnym momencie, bez konieczności odpoczynku. Ten 576-megapikselowy aparat rozpoznaje ponad 10 milionów kolorów i przetwarza informacje tak szybko, jak kabel Ethernet. 

 

Zatrzymanie wzroku nie jest jedynym sposobem na osiągnięcie spokoju umysłu, ale szkoły jogi, zen i buddyzmu tybetańskiego opracowały techniki medytacji otwartego oka oparte na tej zasadzie.

Co ciekawe, badania neuropsychologa Marcela Kinsbourne pokazują, że istnieje wyraźny związek między pozycją oka a dominującą półkulą mózgu; tak bardzo, że zmiana pozycji oka może bezpośrednio wpłynąć na nastrój i doświadczenie świata. W jego eksperymentach obrazy pojawiające się po lewej stronie naszego pola widzenia i dźwięki w lewym uchu (oba przekazywane do prawego mózgu) są odbierane mniej przyjemnie niż wtedy, gdy są prezentowane po drugiej stronie.

 

Jeśli patrzenie w prawo aktywuje lewą półkulę, a patrzenie w lewo aktywuje prawą półkulę, nie jest nierozsądne stwierdzenie, że trzymanie idealnie wyśrodkowanego i skierowanego do przodu spojrzenia wytwarza zrównoważoną aktywność mózgu na obu półkulach.

 

Trataka jest techniką medytacji, która polega na skupieniu oczu (i, z kolei, umysłu) poprzez uważne, ale zrelaksowane spojrzenie. Początkowo praktyka ta odbywa się przy otwartych oczach skierowanych na obiekt zewnętrzny. Następnie przechodzi do praktyki wewnętrznej (z zamkniętymi oczami) i wpatrywania się w pustkę. 

 

Istnieje wiele sposobów robienia trataki, a patrzenie na świece to tylko jeden z nich (najbardziej popularny).

 

We wszystkich formach Trataka możesz zintegrować świadomość oddechu lub powtarzanie mantry, jeśli uznasz to za pomocne, chociaż nie jest to często nauczane w ten sposób.

 

 

Praktyka medytacji Trataka:

 

Etap pierwszy: zewnętrzny

Pierwszym poziomem praktyki jest spojrzenie zewnętrzne. Obiektem może być prawie wszystko, choć najpopularniejszymi opcjami są płomień świecy, czarna kropka na białej ścianie lub obraz o szczególnym znaczeniu dla Ciebie. Inne używane obiekty to Twój obraz w lustrze (Twoje prawe oko), przezroczysta szklanka, igła, prąd wody, księżyc na niebie lub pierwsze minuty wschodzącego słońca.

 

Skieruj wzrok na przedmiot i trzymaj go tam bez mrugnięcia i bez ruchu wzroku. Po 1–3 minutach Twoje oczy staną się zmęczone lub mogą pojawić się łzy. Następnie zamknij oczy na kilka minut i spójrz na powidok tego obiektu w swoim umyśle, jeśli go widzisz. Kiedy będziesz gotowy, otwórz oczy i przejdź do kolejnej rundy.

 

Pod koniec praktyki delikatnie umyj oczy zimną wodą.

 

Uwaga!

Jeśli ćwiczysz Trataka w celu oczyszczenia oczu, wówczas postaraj się trzymać oczy otwarte i pozwól, aby łzy spadły tak bardzo, jak to możliwe. To jest Trataka Kriya, która jest używana w tradycji Hatha Jogi. 

 

Inne dwie tradycyjne praktyki zewnętrznej Trataki, które nie obejmują żadnego przedmiotu, to wpatrywanie się w czubek nosa (nasikagra drishti) lub w przestrzeń między brwiami (shambhavi mudra). Pierwszy z nich wywołuje spokój i skupienie; ten drugi, czujność i ekspansja.

 

Aby ćwiczyć wpatrywanie się w czubek nosa, przysuń wyciągnięty palec wskazujący na długość dłoni od nosa i na wysokości. Wpatruj się przez chwilę w czubek palca, aż poczujesz się komfortowo. Następnie powoli zacznij zbliżać palec do czubka nosa, jednocześnie trzymając go wzrokiem. W razie potrzeby zatrzymaj się po drodze, aby Twoje oczy przyzwyczaiły się do tego. Kiedy palec dotyka nosa, upuść palec i po prostu wpatruj się w nos. Zrób to przez nie więcej niż 10-15 minut w ciągu pierwszych kilku tygodni.


Aby ćwiczyć wpatrywanie się w środek brwi, wykonaj podobną procedurę, z tą różnicą, że czubek palca powinien znajdować się na wysokości brwi.

 

Te dwie techniki można również ćwiczyć z zamkniętymi oczami. Powoduje to mniejsze obciążenie oczu, ale trudniej jest utrzymać ostrość.

Obie te praktyki są bardzo skuteczne w wyciszaniu i koncentrowaniu umysłu. Pamiętaj jednak, aby podchodzić do tych praktyk powoli i cierpliwie. W przeciwnym razie może wystąpić ból głowy.

 

Etap drugi: wewnętrzny

Z czasem zwiększy się Twoja zdolność koncentracji i wizualizacji, wówczas możesz przejść do ćwiczenia wyłącznie wewnętrznego patrzenia. Tutaj albo patrzysz na mentalny obraz swojego obiektu, albo po prostu wizualizujesz kropkę światła na „ekranie umysłu” (czarna przestrzeń przed zamkniętymi oczami).

 

Możesz także ćwiczyć wewnętrzną Trataka ze sceną zewnętrzną jako rekwizytem. Skoncentruj wzrok na centralnym punkcie pola widzenia i obserwuj całą otaczającą Cię scenerię. Następnie zamknij oczy i spróbuj odtworzyć tę samą scenę. Utrzymuj swoją świadomość w centrum brwi i pozwól, aby obraz zbudował się za ciebie, tak jak wtedy, gdy spojrzałeś na niego z zewnątrz.

 

 

Etap trzeci: kosmos

Po opanowaniu wewnętrznego patrzenia możesz przejść do wpatrywania się w pustkę. Nawet jeśli myślałeś, że możesz to zrobić od samego początku, zaleca się najpierw opanowanie zewnętrznej trataki. W przeciwnym razie Twój umysł nie będzie miał stabilności potrzebnej do jak najlepszego wykorzystania tej praktyki medytacyjnej i prawdopodobnie często zagubisz się w rozproszeniu lub ospałości.

 

 

Jak praktykować medytację Trataka?

 

Wybierz cichą i zaciemnioną przestrzeń, w której nie będzie Ci przeszkadzać. Przyćmione światło najlepiej nadaje się do patrzenia na świece, więc zasłoń zasłony, jeśli jest dzień. Usuń zakłócenia, takie jak telefony, lub wyłącz je.

 

Wybierz poziomą powierzchnię na położenie świecy. Miejsce musi być blisko na poziomie wysokości oczu, gdy siedzisz. Umieść świecę np. na krześle i zapal ją.

Upewnij się, że masz wygodne ubranie, a temperatura w pomieszczeniu jest komfortowa. Jeśli jest zimno, weź koc lub szal pomogą Ci utrzymać ciepło podczas siedzenia.

 

Usiądź na krześle, podłodze lub poduszce, aby płomień świecy znajdował się na wysokości oczu i około 2 stóp od siebie. To, jak siedzisz, zależy od Ciebie - wybierz wygodną pozycję. Tylko upewnij się, że siedzisz prosto i możesz pozostać całkowicie nieruchomy podczas medytacji.

 

Wpatrz się w świecę i pozwól jej być głównym celem Twojego umysłu. Trzymaj oczy spokojnie, nawet jeśli czujesz się rozproszony lub znudzony. Twoje oczy mogą zacząć łzawić, ale wytrwaj nie przestając patrzeć, a uczucie minie. Jeśli mrugniesz lub rozproszysz się, po prostu zwróć swoją uwagę znowu na płomień.

 

Gdy patrzysz na świecę, oddychaj. Skoncentruj się na wchłanianiu światła przy każdym wdechu. Z biegiem czasu pomieszczenie wokół Ciebie zniknie i Twoją jedyną świadomością będzie płomień.

 

Po zakończeniu medytacji połóż się i zamknij oczy na pięć minut. Umożliwi to umysłowi i ciału powrót do pełnej świadomości przed kontynuowaniem dnia.

 

 

Korzyści jakie płyną z medytacji Trataka:

 

  • Poprawia koncentrację, pamięć i siłę woli,
  • Poprawia umiejętności wizualizacji,
  • Poprawia funkcje poznawcze,
  • Leczy choroby oczu,
  • Sprawia, że ​​oczy stają się silniejsze i jaśniejsze,
  • Pomaga w bezsenności,
  • Usuwa nagromadzone kompleksy mentalne / emocjonalne,
  • Wydobywa stłumione myśli na powierzchnię,
  • Zwiększa stabilność nerwową,
  • Uspokaja niespokojny umysł,
  • Równoważy aktywność w dwóch półkulach mózgu,
  • Poprawia widzenie w ciemności (jeśli ćwiczy się na płomieniu świecy),
  • Ma kojący wpływ na nerwy czaszkowe,
  • Zwiększa pewność siebie i cierpliwość.
     

Polecane artykuły

Ardha Mastsyendarasana :: Słowniczek Asan

Nazwa asany pochodzi z sanskrytu. Ardha to pół/połowa. Matsyendra to imię mędrca w mitologii hinduskiej - Władcy Ryb. Asana oznacza postawę. Wchodząc w skręt w tej asanie zaczynasz od używania ramion jako dźwigni, następnie uczysz się obracać za pomocą mięśni brzucha. Możesz nawet poczuć, że obracasz swoje narządy wewnętrzne. Idąc głębiej, budujesz świadomość oddechu tworzącego przestrzeń w Twoim kręgosłupie i energii przepływającej przez Twoje ciało. Ta świadomość może prowadzić do stanu głębokiej akceptacji i spokoju, podczas których znikają zewnętrzne rozproszenia i wyzwania.
czytaj więcej

Yoga Nidra na czas pandemii

Joga Nidra czyli joga snu, to głęboka forma relaksacji. Rozluźniamy ciało, uwalniamy umysł od stresu i udajemy się w podróż do samego siebie. W skrócie można powiedzieć że Joga Nidra to praktyka głęboko relaksacyjna, ale nie tylko, bo Joga Nidra jest techniką Pratyahary* - która należy do zestawu technik medytacji.
czytaj więcej

Drishti, czyli na co patrzeć w asanie

Drishti to technika koncentracji na określonym punkcie w przestrzeni lub punkcie na ciele praktykującego asanę. Koncentracja skierowana jest do wewnątrz, przynosząc jednocześnie głębszą świadomość danego momentu. Występuje dziewięć miejsc, które stosowane są w praktyce asan - Nava Drishti.
czytaj więcej
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X