BHRAMARI PRANAYAMA - Buczący trzmiel

Słowo „bhramari” (भ्रामरी) odnosi się do dźwięku wydawanego przez „bhramara” (słowo trzmiel w sanskrycie). Bhramari Pranayama polega na wydawniu podczas wydechu głębokiego, miękkiego nucenia przypominającego pszczoły.

Ponieważ Bhramari Pranayama ma bardzo uspokajający wpływ na nerwy i umysł, zwykle praktykowany jest jako wstęp do medytacji. Należy praktykować ją pod koniec innych praktyk pranayama, zwykle po naprzemiennym oddychaniu (naadi shuddhi), przed przygotowaniem się do medytacji.

 

Bhramari Pranayama jest również praktykowany jako część tradycji jogi zwanej Nada Yoga (joga dźwięku). Jak sama nazwa wskazuje, Nada Yoga używa elementu dźwięku, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego, aby osiągnąć wyższy poziom świadomości. W subtelnym stadium Nada Jogi słucha się wewnętrznych dźwięków. Bhramari Pranayama jest używany jako wstępny etap praktyki Nada Jogi.

 

Bhramari Pranayama praktykowany jest podczas stosowania Mudry Shanmukhi (znanej również jako Yoni Mudra).

 

Słowo „shanmukhi” (शन्मुखी) składa się z dwóch sanskryckich słów - „shat” (sześć) i „mukhi” (usta lub bramy). Pełna nazwa oznacza więc „sześcioramienną mudrę”.
Sześć bram odnosi się do dwojga oczu, dwojga uszu, nosa i ust.

 

 


Zobacz jak prawidłowo wykonać pranayamę Bhramari:

 


 

Celem Shanmukhi Mudra jest symboliczne odcięcie umysłu od pięciu zmysłów, aby umysł mógł utrzymać wewnętrzne skupienie w stanie pratyahara (wycofanie zmysłów) i przygotować się do medytacji.

 

 

Jak zastosować Shanmukhi Mudra?

 

Aby zamknąć zmysły, kciuki służą do zatkania uszu, palce wskazujące są umieszczane na powiekach, środkowe palce na dwóch nozdrzach, palce serdeczne powyżej górnej wargi i małe palce pod dolną wargą. Nie próbuj mocno dociskać tych części ciała, ale kciuki i palce wywierają lekki nacisk.

 

Technika

 

Usiądź w dowolnej wygodnej pozycji medytacyjnej ze skrzyżowanymi nogami z kręgosłupem wyprostowanym, rękami i ramionami rozluźnionymi. Zastosuj Mudrę Shanmukhi, jak wyjaśniono powyżej. Lekko dociśnij kciukami i palcami różne organy zmysłów. Skoncentruj swój umysł na trzecim oku (Ajna Chakra), miejscu między brwiami.

 

Weź głęboki wdech i rozpocznij wydychanie poprzez cichy, buczący dźwięk. Staraj się utrzymywać oddychanie głębokie i łagodne, aby zmaksymalizować czas wydechu, nie obciążając go w żaden sposób. Powtórz cykl wdechu, a następnie buczący wydech dziesięć razy. Pod koniec cyklu możesz kontynuować medytację.

 

 

Korzyści


Bhramari powoduje wibrację całego mózgu. Wibracja kory mózgowej wysyła impulsy do podwzgórza, które ma zdolność kontrolowania przysadki mózgowej - mistrza wszystkich gruczołów. Podwzgórze wysyła również impulsy do współczulnego i przywspółczulnego układu nerwowego. Pomaga to dostroić cały układ w celu harmonijnego i zsynchronizowanego działania.

 

  • Uspokaja układ nerwowy i wprowadza mentalny stan spokoju i pokoju, który jest pomocny w medytacji.
  • Pomaga w warunkach napięcia psychicznego, nadciśnienia, lęku i problemów związanych z sercem.
  • Dzięki ciągłej praktyce Bhramari umysł jogina jest pochłonięty błogością (Hatha Yoga Pradipika)


Przeciwwskazania
 

Nie ma przeciwwskazań do tej praktyki. Każdy, kto może oddychać, może ćwiczyć Bhramari.

 

 


 

Polecane artykuły

JOGASUTRY PATAŃDŹALEGO - SATYA - Prawdomówność

"Kiedy jesteśmy utwierdzeni w prawdomówności, nasze myśli i słowa manifestują się bez wysiłku" - Sutra II.36 Od narodzin kształtowane jest nasze postrzeganie świata, nasiąkamy jak gąbki poglądami rodziców, nauczycieli, partnerów, prezenterów w mediach... W efekcie czasami gubimy się w tym, co rzeczywiście jest prawdą, a co naszym wdrukowanym poglądem. Tracimy czujność i nasza wewnętrzna busola zaczyna kręcić się, w poszukiwaniu właściwej drogi i prawdy.
czytaj więcej

PUNKT 2 – DOCEŃ SWOJE MOCNE STRONY wg Yale University

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale posiadasz umiejętności lub wiedzę, o której marzą inni ludzie. Zastanów się nad swoimi „mocnymi stronami” i każdego dnia przez następny tydzień staraj się wykorzystać swoje „mocne strony” w nowy sposób. Na przykład, jeśli ciekawość jest jedną z Twoich mocnych stron, obejrzyj film dokumentalny z nieznanej Ci do tej pory dziedziny. Jeśli dobroć jest Twoją siłą, wyświadcz komuś anonimową przysługę. I tak dalej. Staraj się wykorzystywać swoje mocne strony przynajmniej raz dziennie przez cały tydzień.
czytaj więcej

Yogic Life Styl

Decydując się na podążanie drogą yogi, godzisz się również na przestrzeganie zasad yogicznego stylu życia, który daje balans w codzienności życia. Jak więc wygląda yogiczny styl życia?
czytaj więcej
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X